Wiatrak typu koźlak z 1817 roku.

  • IMG_0012
  • IMG_0013
  • IMG_0004
  • IMG_0005
  • IMG_0008
  • IMG_0009
  • IMG_0010
  • IMG_0011

Nr oferty : 46

Sprzedaż 350,000.00zł - Wiatrak

Zabytkowy wiatrak jest obiektem w doskonałej lokalizacji. Znajduje się na terenie gminy Nowa Sól, nieopodal malowniczych jezior: Bobowickiego i Bledzewskiego. Posadowiony na niewielkiej skarpie, pośrodku 38 arowej działki, która położona jest bezpośrednio przy głównej drodze z Nowej Soli do Wolsztyna i Poznania. Działka siedliskowa, znajduje się w odległości ok. 800 m od jeziora Bobowickiego i ok. 1000 m od jeziora Bledzewskiego. Oferta stanowi ciekawe wyzwanie dla inwestorów i architektów świadomych fundamentalnej roli zabytkowej architektury drewnianej w kompozycji krajobrazowej wsi polskiej.

 

Zabytkowy młyn wietrzny typu koźlak jest obiektem stanowiącym niezwykłą atrakcję dla turystów. Poprzez swoją konstrukcję dokumentuje ciągłość myśli technicznej sięgającej starożytności. Jako symbol 700-letniej tradycji młynarstwa wietrznego w Polsce jest świadkiem historii rodów budowniczych, młynarzy,  wsi, w której pracował w XIX wieku.  Należy w tym miejscu wymienić nazwisko pierwszego właściciela  Dawida Fiedlera oraz budowniczego-cieśli z Nowej Soli Gotfryda Breitera. Zabytek może stanowić atrakcyjne centrum dla rozwinięcia działalności turystyczno-rekreacyjnej, hotelarsko-gastronomicznej, niekonwencjonalnej działalności artystycznej itp. Doskonała oferta dla osób potrafiących połączyć sztukę biznesu z troską o zabytkowe dobra polskiej architektury przemysłowej.

 

Młyn wietrzny typu koźlak jest budowlą drewnianą, dwukondygnacyjną,. Składa się z dwóch zasadniczych częsci: stałej i obrotowej. Częścią stałą jest słup osadzony na tzw. koźle. Część obrotową stanowi budynek ze skrzydłami. Zainteresowanych szczegółową budową i działaniem oferowanego wiatraka warto odesłać do udostępnionego przez Właściciela naszej firmie, szczegółowego opracowania technicznego, wykonanego przez Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nowej Soli. Opracowanie, które udostępniamy Państwu na życzenie wyłącznie w naszym biurze,  sporządzono na okoliczność gruntownej renowacji obiektu. Wiatrak przeszedł kapitalny remont w 2010 roku. Koszt remontu wyniósł 100.000zł.

Potencjalnych klientów oraz pasjonatów interesujących się szczegółową budową i działaniem młynów wietrznych typu koźlak odsyłamy do książki J. Kaczmarka pt.: „Wiatraki”, wydanej przez Wydawnictwo „Janus”z Bydgoszczy w 1995 roku. oraz na stronę internetową: http://www.krainalasowijezior.pl/index-wiatraki.php?wiatrak=schemat.

 

Zainteresowanym współczesnymi przykładami rozwiązań architektonicznych wykorzystujących tego typu obiekty jako punkt centralny koncepcji inwestycyjnej polecamy strony: http://www.o4architekci.pl/galeria/galeria.php?id=14. , lub: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=285375&page=18 , gdzie mowa o możliwości urządzenia kawiarni czy izby regionalnej w zabytkowym wiatraku w Korycinie.

 

Teresa Czarnecka

tel 500048224

 

Nota prawna

Opis oferty zawarty na stronie internetowej sporządzany jest na podstawie oględzin nieruchomości oraz informacji uzyskanych od właściciela, może podlegać aktualizacji i nie stanowi oferty określonej w art. 66 i następnych K.C.

Mapa

Podobne